Savaş Çolakoğlu: “Ankara’daki otel yatırımlarına ara verilmeli”

savasbey

“Doluluk oranlarını artırmadıkça, otel yatırımı yapmanın Ankara turizmine yarardan çok zararı var. Şehrin konaklama ihtiyacının doğru analiz edilmesi gerekir. Bölge ve tür seçimi iyi konumlandırılmış yatırımın sektörümüze doğru katkı yapacağından şüphemiz yoktur.”

 

ANTOD’un yeni dönem başkanı Savaş Çolakoğlu, “ekonomik ve siyasi gelişmelere bağlı olarak ülke genelinde sektörde yaşanan durgunluk, Ankara’da da kendini hissettirmektedir. Kendini hissettiren bu durgunluk da baz alındığında ardı ardına açılan oteller, doluluk sıkıntısı yaşayan otellere dönüşmektedir. Doluluk oranlarının %55’ lerde olduğu Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli yaklaşık 25.000 yatağa ilave 9500 Belediye Belgeli yatak sayısını da eklediğimizde toplamda 35.000 yatak kapasitesine sahip bir şehre üç yıl içinde 5.000 yatak daha ilave edileceğini düşününce ara vermek lazım diyoruz. diye konuştu.

 

“Bir Atılım Gerçekleştirmeliyiz”

 

Ankara’nın turizm boyutunda zaten kapasite fazlası olan yatak sayısını artırmak yerine bir es vererek: çevre, güzellik, estetik, keyif ve hizmet gibi olgular üzerinde durup, kalitede öne geçmek ve tercih edilen olmak üzerine oynamak büyük önem taşımakta olduğunu kaydeden Çolakoğlu,  Ankara için otel yatırımlarına ara vererek, yapısal sorunların çözülmesi, ürün çeşitliliğinin artırılması ve markalaşmaya giderek kalitenin yükseltilmesinin en büyük ihtiyaç olduğunu,  Ankara turizm sektörü olarak: noktasal, yerel ve ulusal bazlı bir işbirliği modelini kültür, sanat ve sosyal-iletişimle de destekleyerek bir atlım gerçekleştirmelerinin zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yazar
728x90, oluşturulma 25.07.2010
Bu Haberi Yorumlayın

*

Top kredigo