“İş ilanlarımızı önce şirket içinde duyuruyoruz” #ikkongresi

kalderankarakongre2017

Medya sponsoru olduğumuz, Türkiye Kalite Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen İnsan Kaynakları Kongresi 11 Mayıs Perşembe günü Wyndham Otel Ankara’da gerçekleştirildi.

 

“Y Kuşağı sevmediği işi yapmıyor”

Gündüz bölümünde gerçekleştirilen panellerde Türk Telekom Akademi Direktörü Mehmet Aldanmaz, şirket çalışanlarının 1965-1979 doğumlu olanlarının yüzde 37, 1980 sonrası doğan (Y kuşağı) oranının ise yüzde 61 düzeyinde olduğunu, 2011-2016 döneminde kuruma gelenlerin yüzde 93’ünün yine Y kuşağından olduğunu vurguladı. “Ustasından Telekomünikasyon” programı ile eve gelen elektrikçi, tesisatçıları bilgilendiren bir program düzenlediklerini belirten Aldanmaz, Baharat uygulamaları ile de çalışanların bir nevi STK’larda çalışıyormuş gibi görev ve sorumluluk almasını amaçladıklarını kaydetti.

 

 

“Googlevari ofis mi istiyorlar kendileri karar verecekler”

 

“Konuşmacı olduğum bir öğrenci etkinliğinde  benim ile ilgili hemen o sırada bir ekşi sözlük kaydı oluşturulduğunu, bilgi girişi yapan yazarın beni eleştirdiğini ve bundan yeni nesile daha doğru nasıl bilgi aktarabiliriz dersi çıkardım” diye konuşan STM Genel Müdür Yardımcısı  Cebrail Uçur, kurumlarında tüm İK süreçlerini masaya yatırdıklarını, Y Kuşağının tercihlerini anlamaya çalıştıklarını vurguladı.  Uçur, performans sisteminin insan yapısına aykırı olduğunu, bir puan aralığında aralarında büyük rakam farkı olanların aynı değerlendirilemeyeceğini söyledi. Şirkette yaptıkları büyük İK anketinde performans yönetim sisteminin ve adaletsizlik kavramlarının ilk sırada çıktığını paylaşan Uçur, bu sistemi gündemden kaldırmayı ve yerine anlık bildirim sistemini getirdiklerini, performans yönetimi yerine gelişimi hedeflediklerini aktardı.

 

Uçur’un paylaştığı en ilginç anektodlardan biri ise, STM içindeki bir çalışan grubunun limitli ancak yüksek bir rakama sahip bütçe ile STM içerisindeki oturma düzeninden, masa yapılarına, içeceklerden, öğlen menülerine herşeye karar vermelerini istediklerini paylaşması oldu. STM’de çalışanların istedikleri kişiler tarafından da değerlendirilebilmesini sağlayan sisteme geçtiklerini belirten Uçur’a göre bunu getirmedeki asıl amaçları yetkinlik çalışanın kaderi ile rahatlıkla oynanabilen bir araç.

 

“Benden Bize uygulaması ile çalışanlarımıza dokunuyoruz”

 

“Şirket çalışana bağlı ise çalışan da şirketine bağlıdır” diye konuşan EnerjiSA İK Direktörü Hakan Timur, her sene organizasyonel iklim ve liderlik anketleri geliştirdiklerini, geliştirdikleri mobil uygulama ile çalışanlardan direkt geri bildirim aldıklarını, etkileşimi ve çalışan bağlılığını artırdıklarını belirtti.  Çalışan oranında Y kuşağının arttığı dönemde mentörlük ile birlikte ters mentörlük süreci uyguladıklarını ve onların hayal dünyalarını dinlediklerini vurgulayan Timur, “Aramızda” programı ile üst düzey yöneticiler ile yeni nesil arasında bir program yönettiklerini iletti.

 

Timur, bugünün Y Kuşağının 10 sene bir şirkette çalışmak gibi bir düşüncesi asla olmadığını, deneyim toplamak istediğini, şirketlerin bu süreçte bu çalışanlarının bir gün kendilerine geri dönmeyi düşündürtmek gibi bir hedef koymalarının önemli olduğunu aktardı. Timur’un aktardığı nota göre EnerjiSA’da iş fırsatları önce şirket içinde duyuruluyor. Şirket çıkış anketleri ile süreçlerini geliştirmeyi hedefliyor.

 

“Çalışanlar yaptığınız işi anlamlı bulmalı”

 

Eczacıbaşı İK Direktörü Utku İlik, grup olarak ilaç üretmeyi bıraktıklarında yüzlerce çalışanın şirketten ayrıldığını, yeni gelen genel müdüre kadar belirsiz bir süreç yaşadıklarını, kendisinin katılımı ile şirketin yeni bir vizyon yakaladığını belirtti.  Çalışanların her hafta belirlenen bir zaman diliminde genel müdüre istediklerini sorabildiklerini aktaran İlik, şirketlerde çalışan bağlılığı adına heyecan ve anlamın yanına eklenmesi gereken en önemli kavramın “samimiyet” olduğunu söyledi.

 

İlik, ters bir iletişim ile Eczacıbaşı’nda neden çalışmak istenilmediğini sormaya başladıklarını, çalışan bağlılığı süreçlerinin uzamaya başladığında çalışanların ayrılma sürecinin hızlanabildiğini, bu süreçlerin seri olması gerektiğini iletti. Çıkış anketinde en çok neyi özleyecekleri sorulduğunda ise Eczacıbaşı çalışanlarının büyük çoğunluğunun cevabı “Arkadaşlarım” olmuş. Eczacıbaşı’nda çalışanlar haftanın bir günü istedikleri lokasyondan çalışabiliyor. İlik, Genel Müdürlerinin bir sözü ile sözlerini noktaladı: “Şirketler eskiden çalışanlarının adeta bir mideyi temsil ettiğini , daha sonra ise sırası ile beyinleri ve kalpleri olduğunu keşfettiler”

 

 

 

 

Yazar
728x90, oluşturulma 25.07.2010
Bu Haberi Yorumlayın

*

Top kredigo