Ankaralı Tekstilcinin Gözü İran Pazarında

canip karakus

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, tekstil ve konfeksiyon sektörünün ülkemizin hem istihdam deposu, hem de ihracatta lokomotif sektörleri olduğunu söyledi. Sektörün içeride ve dışarıda yaşanan sorunların etkisiyle sıkıntılı bir dönem geçirdiğini anımsatan Başkan Karakuş, “Özellikle ihracatta yaşadığımız gerileme bizleri alternatif pazar arayışına yöneltti” dedi. Moda ve tasarımın öne çıktığı Türk giyim sanayinin umudunun İran ve Rusya olduğunun altını çizen Başkan Karakuş, şöyle devam etti:

 

Umudumuz İran ve Rusya Pazarı

“Küresel durgunluğun aşılması yönündeki gayretler sonuç vermeye başladı. Rusya ile ticari ilişkilerimiz henüz eski günlerine dönmese de umudumuz devam ediyor. İki ülke arasındaki yakınlaşmanın hazır giyim pazarına yansımasını, eskiden büyük miktarlarda mal sattığımız Rusya’da yeniden eski günlere dönmeyi istiyoruz. Bu noktada en fazla umutlu olduğumuz pazar, İran. Ambargonun kalkmasıyla İran büyüme sürecine giren İran’da, 20 milyar dolarlık hazır giyim iç pazarından Türk tekstilciler olarak sadece 986 milyon dolarlık bir pay alabiliyoruz. Ankaralı hazır giyimciler olarak hedefimiz bu payı arttırmak.”

 

İran’da Şansımız daha Yüksek

AGSD Başkanı Karakuş; İran’daki fırsat kapılarını aralamak, bu ülkeye ihracatı arttırmak için her yolu deneyeceklerinin altını çizdi. Başkan Karakuş, “Türk hazır giyim sektörü geçtiğimiz yılı 17 milyar dolarlık ihracatla kapattı. Bu yılın başındaki ihracat kaybımızı telafi edebilmek, geçen yılın ihracatını yüzde 9-10 arttırabilmek için İran pazarını çok iyi değerlendirmek zorundayız. Ambargonun kalkmasıyla eşsiz fırsatlar sunan İran iç pazarında diğer ülkelerin önüne geçebiliriz. İran’da gerek kültürel anlamda, gerekse coğrafi yakınlığımız nedeniyle önemli avantajlara sahibiz. Üstelik İranlılar Türk ürünlerini çok beğeniyor. Bütün bu avantajları iyi değerlendirip, İran pazarındaki payımızı arttıracağız. AGSD’nin yeni dönemde bir ayağı İran’da olacak, fuarlar başta olmak üzere ticareti arttırmaya dönük tüm olanakları değerlendireceğiz” dedi.

Yazar
728x90, oluşturulma 25.07.2010
Bu Haberi Yorumlayın

*

Top kredigo