OSİAD yeni yönetimini seçti

osiadyk

OSİAD’ın 26. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Seçimi Ahmet Kurt başkanlığındaki liste kazandı.

 

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Kurt, güçlü ekonominin ancak güçlü demokrasi ile mümkün olabileceğini belirterek, “Bu yüzden demokrasinin standartlarını yükseltmeliyiz” dedi.

 

OSİAD Başkanı Ahmet Kurt yaptığı konuşmada, OSİAD’ın yerli üretimin, ihracatın, istihdamın, KOBİ’lerin önemini kavrayan bir dernek olduğunu ve bu yönde faaliyet yürüttüğünü söyledi. KOBİ’lerin finansa erişimi, yüksek teknolojili ürün üretimi gibi konuları sürekli gündemde tuttuklarını, SİAD’ların federasyonlaşma ve konfederasyonlaşmasına giden süreçte öncü rolü üstlendiklerini ifade eden Kurt, “Güçlü ekonominin güçlü demokrasi ile olacağına inanıyoruz. Demokrasinin standartlarını yükseltmek sürdürülebilir bir kalkınma için şart” dedi. Kurt, Ostim’in Ankara’nın sanayileşmesinde çok önemli bir rol üstlendiğini, ayrıca birçok gelişmekte olan ülke için de rol model teşkil ettiğini söyledi.

 

Ostim OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ostim’in, Ankara’nın sanayileşmesinde çok ciddi bir başlangıç olduğunu, bölgenin yurtdışında da yakından izlendiğini söyledi. Kazakistan’da Ostim Ofisi açtıklarını, muadilinin de Ostim’de hizmete girdiğini belirten Aydın, ofislerin yurtdışına ihracatı artıracağına inandığını vurguladı.

 

TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, OSİAD’ın kuruluş sürecine ilişkin anılarını anlatırken “OSİAD, günden güne büyüdü, çıtayı hep yükseltti, Ankara’nın sayılı derneklerinden birisi oldu” dedi.

 

Özdebir: Ostim, dünya markası

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ostim’in yolu izi belli olmayan bir yer iken birlik ve dayanışma içindeki sanayicilerin çabalarıyla bir dünya markası haline geldiğini söyledi. Ostim’de bugün yüksek teknolojili ürünlerin üretildiğini belirten Özdebir, İstanbul, Bursa, İzmir ve Eskişehir’in ileri teknoloji ürünlerin üretiminde yüzde 5-6’lık paya sahip iken Ankara’nın tek başına yüzde 20’lik orana sahip olduğunu, Ankara’da 71 ilin toplamından daha fazla vergi ödendiğini anlattı ve “Ostim’in bu başarıda payı çok büyüktür” diye konuştu.

 

Başkan Yaşar: Her şeyin başı huzur

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise Ankara’da Ostim ve Siteler’in iki büyük üretim merkezi olduğunu, Siteler’in OSB’ye dönüşemez iken Ostim’in sanayicilerin gücü ile bunu başardığına dikkat çekti. Ostim’in sadece Ankara’da değil Türkiye’de önemli bir sanayi merkezi haline geldiğine işaret eden Yaşar, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin etkilerine değindi. Sanayicilerin yüzlerinin gülmediğini,dış politikadaki sorunlar nedeniyle Türkiye’nin komşularına ihracat yapamadığını belirten Başkan Yaşar, “Siyaset bu şekliyle devam ettiği müddetçe işadamlarından başarı beklenemez. İşadamının üretmesi, satması için heyecanının olması gerekir. Onları karamsarlığa iterek bunu yapamazsınız. Vergileri indirmek, belirli bölgelere teşvikler getirmek önemlidir, faydası olabilir ama en önemli fayda ülkede huzurun olmasıdır, herkesin kardeşçe yaşamasıdır” şeklinde konuştu.

 

CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin de OSİAD’ın çok önemli projeleri hayata geçirdiğini söyledi. Sanayicinin can çekiştiğini belirten Keskin, bankaların tutumunu eleştirdi.

 

 Yeni Yönetim Kurulu

Kongrede yapılan seçimde tek liste yarıştı ve Ahmet Kurt başkanlığındaki liste yönetime seçildi. Yeni Yönetim Kurulu’nda Ahmet Kurt, Süleyman Ekinci, İsmet Beyazkılıç, Serhad Şahin, Ahmet Erbasan, Esat Hisarcıklılar, Ayşegül Çakmak Genç, Ayşe Beltan Saraçoğlu, Tayfun Angın, Ekrem Soylu, Ali Turan yer aldı. Denetim Kurulu’na ise Sahir Keskin, Güler Manisalı Darman ve Mert Taş girdi. 

 

Yazar
728x90, oluşturulma 25.07.2010
Bu Haberi Yorumlayın

*

Top kredigo