Connect with us

Teknoloji

TAI yerli projelerinde “Metal 3D Printing” teknolojisini kullanacak

Metal Katmanlı İmalat (Metal Additive Manufacturing) endüstriyel 3D Printing pazarının neredeyse 50%’sini oluşturacak şekilde büyüyor. Bir çok endüstri bu gelişmiş üretim teknolojisinin avantajlarını kullanmak için bünyesine “Metal Katmanlı İmalat” teknolojilerini katıyor. Özellikle karmaşık geometrilerin kolayca üretilebilmesi, kısa tedarik süreleri ve malzeme verimliği Titanyum gibi değerli ve işlenmesi zor metalleri kullanan havacılık ve medikal gibi endüstrilerin bu teknolojiyi hızlı bir şekilde adapte olmasını sağladı. GE, Rolls Royce, Airbus, Safranegibi firmalar havacılık sektöründe metal 3D Printing teknolojisini kullanan öncü firmalar olurken bir çok yerli proje geliştiren TAI de önemli bir yatırım yaparak bu alanda ilk adımını attı.

 

Sanılanın aksine basit bir üretim cihazının çok ötesinde olan bu cihazların bir öğrenme eğrisi bulunuyor. Teorik olarak tüm geometrilerin üretilebileceği söylense de istenilen malzeme özelliklerinde ve toleranslarda bu parçaları üretmek önemli bir bilgi birikimi gerektiriyor. Üstelik havacılık firmalarının sertifikasyon süreci de bu teknolojinin adapte edilmesinde önemli bir faktör. GE, Rolls Royce gibi firmalar ise kendi ihtiyaçları doğrultusunda metal alaşımlarını bu teknolojiye adapte ederek önemli bir teknolojik avantaj sağlıyor. GE’nin firmalarından Avio, işlemesi ve dökümü oldukça zor olan TiAl malzemesini Arcam’in EBM sistemlerine adapte ederek, türbin bıçaklarının üretiminde önemli bir maliyet ve zaman avantajı yakaladı. Bir çok enstitü, üniversite ve firma ise “proses geliştirme” konusunda ar-ge yaparak, üretimlerinin mekanik özelliklerini geliştirmek ve daha hızlı üretim yapabilmek için araştırmalar yapıyor.

 

Arcam’in EBM Teknolojisini tercih eden TAI’nin metal katmanlı imalat sistemleri Türkiye’de BTech tarafından sağlanıyor. GE tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan ARCAM “Electron Beam Melting” adı verilen teknolojisiyle maliyet-etkin titanyum parçaların üretilmesini sağlıyor. Dünya’daki en önemli iki teknolojiden birisi olan EBM önde gelen havacılık ve medikal firmaları tarafından tercih ediliyor (EBM-DMLS teknik karşılaştırması için tıklayın). Bu konuda uzun araştırmalar yapan TAI yapılan fizibilite çalışmaları ve teknik değerlendirmeler sonucu BTech’in sunduğu ARCAM ile ilk yatırımını yapmaya karar verdi.

 

 

Bu Haberi Yorumlayın

Yorumlar

.
Yorum yapın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirSosyal Medya

Sivil Toplum Kuruluşları

Teknoloji Kategorisindeki Diğer Yazılar