ASO Başkanı Özdebir: “Büyüme beklediğimizden de düşük geldi”

aso-baskani-ozdebir-enerjiyi-verimli-bir-sekilde-4240403_x_5706_13_o[1]

3. çeyrek büyümesini değerlendiren Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Büyüme beklediğimizden de düşük geldi. 15 Temmuz hain darbe girişimi, azalan turist sayısı, terör olayları ve zayıf dış talep nedeniyle biz büyümenin 3. çeyrekte düşük gelmesini bekliyorduk. İşletmelerin faaliyet kârlarında geçen yıla göre yaşanan düşüş de bir daralmaya işaret ediyordu. Ancak bu kadar sert bir düşüşü öngörememiştik.” diye konuştu.

 

 
Özdebir,  27 çeyrektir büyüyen ekonominin 2009 yılından beri ilk kez küçüldüğünü,  3. çeyrekte hanehalklarının tüketim harcamalarında ve ihracatta meydana gelen ciddi düşüş büyüme hızını negatife çektiğini,  devlet harcamalarında meydana gelen yüzde 24’e yakın artış ise ekonomik küçülmenin daha da kötü olmasını engellediğini kaydederken  TÜİK’in milli gelir hesaplama yönteminde yaptığı revizyonun zamanlamasının da kötü seçildiğini belirtti.

 

 “Değişiklik için yılbaşı beklense daha iyi olurdu.”

 

Özdebir sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni seriye kriz yılı olan 2009 fiyatlarıyla başlanmış olması da talihsiz bir seçim olmuştur. Yeni ve eski çeyreklik büyüme hızları arasında önemli farklar görülmektedir. Örneğin yeni seriye göre ekonomi bu yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 4,5 büyümüş görünüyor. Eski seriye göre büyüme 1. çeyrekte yüzde 4,7, 2. çeyrekte ise yüzde 3,1 idi “dedi. 3. çeyrekte imalat sanayiinde üretimin yüzde 3,2 azaldığını hatırlatan Özdebir, “Sanayi üretimi milli gelirin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Sanayide işler kötüyken ekonominin iyi olması mümkün değildir. Yatırımlardaki yüzde 0,6’lık düşüş reel sektörde beklentilerin olumsuz, morallerin bozuk olduğunu göstermektedir. Terörün de yapmak istediği budur. Bu nedenle moralimizi yüksek tutup, işlerimize yoğunlaşmamız gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde açıklanan ekonomik destek paketinin de bu beklentileri olumluya çevirmede rol oynayacağını düşünüyorum,” dedi.

Yazar
728x90, oluşturulma 25.07.2010
Bu Haberi Yorumlayın

*

Top kredigo