ÖZEL HABER: “Ankara Melek Yatırımcılığı Henüz Bilmiyor”

faik-tellioglu

Ankara Kalkınma Ajansı Tech Ankara Proje Pazarı’nda dereceye giren Snowater haberimizin vesilesi ile MCS’yi Tyco’ya satan, lisanslı “Melek Yatırımcı” Faik Tellioğlu ile bir araya gelme ve özellikle melek yatırımcılığa yönelik sohbet etme şansı bulduk.

 

Snowater haberimiz: http://www.businessankara.com/ekonomi-haberleri/ozel-haber-kari-eritip-su-uretti-en-basarili-girisimlerden-biri-oldu.html

 

Tellioğlu, yıllar önce verdiği bir röportajda otomatik yangından korunma sektöründe “mecburiyetten” şirket kurmak zorunda kalan,  Ankara merkezli şirketini 2012’de global bir şirket olan Tyco’ya satan ve ardından önce Türkiye ve Türki Cumhuriyetler  Müdürü sonra da şu anda Yönetim Kurulu Üyesi olan bir isim.  Zamanında kendisi ile birlikte başlayan ekip arkadaşlarından global şirkette de devam eden birçok isim mevcut.  Kurduğu şirkette çalışanlar şu anda global bir şirkette çalışıyor olmanın avantajlarına da sahip.

 

Tellioğlu, şu anda Tyco Türkiye Yönetim Kurulu Üyeliği haricinde İş Ortağım Melek Yatırım Ağı’nın Ankara temsilcisi. Bu arada belirtelim, kendisi Ankara’da tanıştığımız ilk şahıs olarak lisansa sahip melek yatırımcı. Hali hazırda iki girişime yatırımı bulunuyor. Kendi tabiri ile bunlardan birisi başarıya doğru emin adımlarla ilerliyor.

 

“Sabırlı olmalı”

 

Tellioğlu, Proje Pazarı’nda Snowater ekibi ile tanışma haricinde birkaç girişimin daha ilgisini çektiğini belirtirken, yeni girişimde bulunan insanların motive edilmesi gerektiğini belirtti. “Yatırımcı arayan genç girişimciler sadece para koyarım diye konuşan yatırımcıyı değil, bilgi ve iş ağı ekleyen yatırımcıları daha çok istiyor”  diye konuşan Faik Tellioğlu, girişimcilere destek olan yatırımcıların biraz sabırlı olması gerektiğini, yurtdışında olduğu gibi gerçekten etkili rakamlar ile yatırımcıyı ürkütmeyecek hisseler alarak yapmanın ve motive etmenin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, kendi yatırımcısı olduğu girişimlerin seyrini sabır ile beklediğini, fikri olarak da destek olmaya ve yönlendirmeye çalıştığını kaydetti.

 

“Ankara bu konuda geride kaldı”

 

Aynı zamanda İş Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Ankara temsilcisi olan Tellioğlu, Ankara’nın melek yatırımcılık konusunda İstanbul’a göre geride kaldığını, Türkiye’de ki genel “arsaya yatırım yaparım” anlayışının burada daha güçlü olduğunu belirtirken  ülkenin içinde bulunduğu bu dönemin de etkisiyle bu süreci yakalamasının biraz daha zaman alacağını düşündüğünü kaydetti.  “Yatırım arayan startup buluyoruz ancak yatırımcı olmak isteyen kişi pek bulunmuyor” diye konuşan lisanslı melek yatırımcı, sanayicilerin, iş adamlarının yeniliklere açık olması gerektiğini vurguladı.

 

Tellioğlu’nun sözlerini destekler noktada şunu belirtelim, bu noktadaki Ankara’da bildiğimiz yatırımcılardan biri de İstanbul Startup Angels üyesi…

 

Bu arada önemli bir not, Dünya İş Melekleri Yatırım  Forumu, Londra Borsası’nın desteği ile 13-14 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.  Detayları wbaf2017.org adresinden alabilirsiniz.

 

Yazar

Related posts

728x90, oluşturulma 25.07.2010
Bu Haberi Yorumlayın

*

Top kredigo