Connect with us

Ekonomi

“Kadın Dostu İşletmeler”e Sertifika

Şiddet mağduru kadınların istihdamını öngören projenin sertifika töreninde konuşan OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, “Bir kadının hayatını değiştirmek bir dünyayı değiştirmektir” dedi.

 

OSİAD’ın Yenimahalle Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü  “Şiddet Mağduru Kadınların Sosyo-Ekonomik Destek Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında farkındalık eğitimi alan sanayicilere “Kadın dostu işletme sertifikası” verildi. Törende eğiticiler ile eğitim alan kadınlar da sertifikalarını aldı. OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, projede sona gelindiğini belirterek “Bir kadını değiştirmek, bir hayatı değiştirmek, bir hayatı değiştirmek bir ülkeyi ve dünyayı değiştirmek demektir” dedi.

 

Törenin açılışında konuşan Kurt, Türkiye’nin en ağır meselelerinden biri olan kadına şiddet konusunda da sorumluluk alan OSİAD’ın projeyi başarıyla son aşamaya getirdiğini belirtti. Kadınların cins ayrımcılığına, şiddet ve tacize uğradığı ülkelerin ekonomik yönden de gelişmemiş ülkeler olduklarına dikkat çekerek, “Biz, bu projemizle bir veya birkaç hayat kurtarırken aynı zamanda ülkemizin de utanç tablolarından birini tersine çevirmek istedik. İstiyoruz ki, kadınlarımız gülsünler, hayal kurabilsinler, geleceğe sarılsınlar. Eğer onlara hayallerini verebildiysek bizden daha mutlusu yoktur” şeklide konuştu.

 

Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Türkiye’de en büyük sorunun işsizlik, üretimsizlik ve mesleksizlik olduğunu belirtirken Anadolu OSB olarak istihdamı artırıcı projeler geliştirdiklerini, bu çerçevede Yenimahalle Belediyesi ile protokol imzalayarak belediyeye iş başvurusu yapanları mesleki eğitimden istihdam edilmesini sağlayacaklarını söyledi. Tuncay, kadınların yaşadıkları şiddet ve işsizliğin Türkiye’nin yaşadığı en ağır sorunlarından birisi olduğunu anımsatarak, OSİAD’ın böylesine önemli bir konuda sorumluluk üstlenerek Türkiye’de bir örnek oluşturduğunu söyledi. İçanadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Akyürek ise OSİAD’ın başarılı bir sivil toplum örgütü olduğunu belirtti ve “Kadınları üretim dünyasının içine çekmeliyiz. Bu çağda kadına şiddeti konuşmak Türkiye’ye yakışmıyor” dedi.

 

Başkan Fethi Yaşar:  Bu proje kadınlara hayatı sevdirecek

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise paydaşı oldukları projenin, kadınları hayata kavuşturmayı ve hayatı sevdirmeyi, meslek sahibi olmayı amaçladığını belirterek kadını çalışma hayatından uzakta tutmayı amaçlayan zihniyetlerin hala var olduğunu söyledi. Allah’ın kadın ve erkeği eşit yarattığını, Mustafa Kemal Atatürk’ün de kadın-erkek eşitliğini öngören yasal düzenlemeleri Cumhuriyet kurulurken gerçekleştirdiğini ifade eden Yaşar, “Maalesef, töre cinayetleri, aile içi şiddet, taciz tecavüz hala devam ediyor” dedi. Belediyeciliğin asfalt dökmenin çok ötesine geçtiğini, sivil toplum örgütleri ile istihdam artırıcı projeler geliştirdiklerini anlatan Yaşar, Ankara’nın en büyük kadın sığınma evini yaptıklarını da söyledi.

 

Hedef Grubunda yer alan 50 kadının sosyo-ekonomik destek sistemlerinin geliştirilmesi projesi kapsamında; eğitim alan kadınlara “eğitim sertifikası”, işletme çalışanlarına şiddet konusunda farkındalık eğitimi veren eğiticilere “eğitici sertifikası”, bu eğitim programının uygulanmasına imkan tanıyan işletme sahiplerine “Kadın Dostu İşletme Sertifikası” verildi.

Bu Haberi Yorumlayın

Yorumlar

.
Yorum yapın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirSosyal Medya

Sivil Toplum Kuruluşları

Ekonomi Kategorisindeki Diğer Yazılar