Connect with us

Ekonomi

BİGG MARKA girişimcileri TÜBİTAK ‘a hazırladı

2015 yılı itibariyle TÜBİTAK tarafından yapılan değişiklik ile Bireysel Genç Girişim Programı başvurularının toplanması, değerlendirilmesi ve başarılı bir girişime dönüştürülmesi Uygulayıcı Kuruluşlara bırakıldı.

 

Bu değişiklik ile birlikte Bilkent CYBERPARK, 15 yıllık ön kuluçka ve kuluçka hizmetleri deneyimi ile sahada yerini aldı. Geçtiğimiz 2 sene içinde 200’e yakın girişimci eğiten CYBERPARK, 2017 yılı itibariyle bu sayıyı 250’ye çıkarttı ve programın ilk yılında elde ettiği sonuçta başarı hedefini %50 aştı. Alınan sorumluluklar doğrultusunda süreçler “Başvuru”, ” Ön Değerlendirme”, ” Eğitim”, “ 1-1 Mentorluk Kampları”, “İş Planı Kampı” ve “Nihai Değerlendirme” olarak 6 başlık altında toplandı.

 

BİGG M.A.R.K.A programı 2017 yılına da tüm hızıyla başladı. İnovatif iş fikirlerini başarılı iş planlarına çevirmeyi hedefleyen Bilkent CYBERPARK, ilk süreçte 15 Haziran 2017 tarihine kadar alınan başvuruları “Ön Değerlendirme Komisyonu” tarafından değerlendirdi. Oturumlar halinde gerçekleşen mülakat günlerinin ardından, 100’den fazla iş fikri arasından Ön Kuluçka Programına katılmaya hak kazanan 50 girişimci adayı belirlendi. Haziran sonu itibari ile girişimciler “işe sağlam başlamak” için hazırlanan program ve takvim hakkında bilgilendirildi.

 

Girişimciler için 8 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz Genel Eğitim 1 ile BİGG, BİGG MARKA programı ve Bilkent CYBERPARK daha yakından tanıtıldı. 9 Temmuz’da Bilkent Üniversitesi Girişimcilik Direktörü Dr. Örsan Örge tarafından verilen Temel Girişimcilik ve İş Modeli Kanvası Eğitimi ile katılımcılar, gerçek hayattan örneklerle girişimciliğin temellerini ve iş modeli kanvası oluşturmayı öğrendi.

 

Girişimcilere sağlanan temel girişimcilik ve iş modeli kanvası eğitiminin ardından, güçlü teknoloji tabanlı iş fikirlerini başarılı iş planlarını dönüştürmek üzere gerçekleştirilen teknik doğrulama, pazar analizi ve müşteri doğrulama seansları ile mentorluk kampları başladı.

 

Bilkent CYBERPARK  BIGG M.A.R.K.A programı kapsamında girişimcilerine başarılı iş planları oluşturmaları için mentorluk ve eğitim sunmaya devam ederken, hafta içi ve hafta sonu; hem online, hem de yüz yüze destek alma imkanı sundu.

 

Ağustos ayı boyunca iş planlarını oluşturacak girişimciler, ay sonu itibariyle Nihai Değerlendirme Komisyonuna iş planlarını sunacak. Nihai değerlendirme sonrası 2. aşamaya geçmeye hak kazanan girişimciler, CYBERPARK tarafından TÜBİTAK’a bildirilecek.

 

Seçilen girişimciler, TÜBİTAK panellerinde sunum yapmaya hak kazanacak ve iş planına göre seçilecek girişimciler 150.000 TL hibe alarak şirketleşme imkânı bulacak.  Bölgede şirketleşecek BİGG M.A.R.K.A mezunu girişimciler Bilkent CYBERPARK’ın ücretsiz atölye, ofis, mali müşavirlik, hukuk danışmanlığı, kuluçka firmalara özel eğitim ve programları gibi bir çok desteğinden faydalanabilecek. Ayrıca yatırımcılarla yakın temas içerisinde olma ve bölgede yer alan diğer 230 Ar-Ge firmasıyla işbirliği yapma fırsatı da yakalayacak.

 

Açıklanacak TÜBİTAK takvimine göre 2018’de yeni dönem başvuruları başlayacak. Daha fazla bilgi için http://biggmarka.cyberpark.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Haberi Yorumlayın

Yorumlar

.
Yorum yapın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirSosyal Medya

Sivil Toplum Kuruluşları

Ekonomi Kategorisindeki Diğer Yazılar