Connect with us

Eğitim

Ankara’ya iki yeni üniversite geliyor

18 Haziran akşamı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ve kabul edilen bazı değişikliklerle Ankara’ya iki yeni üniversite kurulmasına onay çıktı.

 

Buna göre, Nevşehir’de Kapadokya Üniversitesi, Ankara’da ise Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi ve OSTİM Vakfı tarafından kurulacak olan OSTİM Teknik Üniversitesi kurulmasına vize çıkmış oldu.   Böylelikle uzun süredir konuşulan ve daha önce farklı üniversitelere ilave kampüs niteliği gören OSTİM, kendi üniversitesine kavuşmuş oluyor.

 

YKK kurulacak

Yapılan bir önemli değişiklik ise Teknoloji Transfer Ofisleri ile ilgili. Bundan böyle, yükseköğretim kurumları, AR-GE ve yenilikçilikle ilgili olarak kamu, özel sektör ile işbirliği yapmak, üretilen bilgi, yapılan buluşları fikri mülkiyet kapsamında koruma altına almak, uygulamaya aktarmak üzere sermaye şirketi statüsünde teknoloji transfer ofisi kurabilecek. İdari ve mali özerkliğe sahip, kamu tüzel kişiliğine haiz ve özel bütçeli Yükseköğretim Kalite Kurulu kurulacak. Bu kurul, yükseköğretim kurumlarının eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idari hizmetlerinin kalite düzeylerine ilişkin yerel ve uluslararası kalite standartlarına göre değerlendirmeler gerçekleştirecek.

Bu Haberi Yorumlayın

Yorumlar

.
Yorum yapın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirSosyal Medya

Sivil Toplum Kuruluşları

Eğitim Kategorisindeki Diğer Yazılar